Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w jakiej odległości od domu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo ważna instalacja w każdym domu, bez dostępu do miejskiej sieci kanalizacji. W przypadku planowania jej na małej działce pojawia się pytanie: Jakie są wymagania dotyczące odległości oczyszczalni od domu? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu i omówimy, co należy wziąć pod uwagę, planując lokalizację oczyszczalni przydomowej na naszej działce. 

Oczyszczalnia ścieków SCENA ZE STUDNIĄ_2.5D #2

Prawo Polskie nie narzuca minimalnej odległości montażu oczyszczalni przydomowej od budynku mieszkalnego, w sytuacji gdy dom jest wyposażony w tzw. wentylację wysoką kanalizacji, czyli wyprowadzenie ponad dach budynku pionu kanalizacyjnego i zakończenie go wywiewką (Dz.U.2022 poz. 1225). Przy lokalizowaniu zbiornika oczyszczalni, poza kwestiami prawnymi należy również wziąć pod uwagę kwestie późniejszego komfortu użytkowania i ewentualnej uciążliwości takiej instalacji. 

Jeżeli zależy nam na jak najmniejszej uciążliwości dla otoczenia takiej instalacji, zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Bio-Set, a w szczególności technologią złóż obrotowych- oczyszczalnia RotoSET. Urządzenie te jest mechaniczno- biologiczną oczyszczalnią ścieków, ale to co ją wyróżnia spośród dziesiątek innych technologii dostęnych na rynku, to brak dmuchawy napowietrzającej. Cały proces napowietrzania, oraz regulacji przepływu ścieków odbywa się za sprawą bezobsługowego motoreduktora o mocy 50W, bez mechanicznego wtłaczania powietrza do ścieków. Dzięki temu ilość złowonnego powietrza odprowadzana z oczyszczalni jest wielokrotnie mniejsza w stosunku do tradycyjnych systemów opartych o dmuchawy, a co za tym idzie nie ma ryzyka powstawania nieprzyjemnych zapachów wokół domu, nawet przy lokalizowaniu oczyszczalni w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Brak dmuchawy napowietrzającej niesie za sobą jeszcze jedną korzyść- całkowity brak hałasu związany z pracą oczyszczalni, co może mieć kluczowy wpływ na komfort użytkowania, w momencie gdy lokalizujemy takie urządzenie na małej działce, w pobliżu przebywania ludzi. Lokalizując oczyszczalnie ścieków zwróćmy też uwagę na możliwość dojazdu do niej wozem asenizacyjnym, z uwagi na konieczność okresowego usuwania osadów. 

Jak widać, poprawne zaplanowanie oczyszczalni przydomowej na małej lub zagospodarowanej działce wymaga pewnego doświadczenie i wzięcia pod uwagę szeregu istotnych zależności. Nie ucz się na swoich błędach tylko zaufaj doświadczonym specjalistom i skontaktuj się z nami. Nasz dział projektowy profesjonalnie doradzi Ci w kwestiach formalno- zgłoszeniowych, a współpracujące z nami firmy wykonawcze poprowadzą Cię przez cały proces wykonawczy. Istnieje możliwość zamówienia bezpłatnej wizji lokalnej na swojej działce, po której podejmiesz decyzję co do wyboru urządzenia i współpracy z nami. Serdecznie zapraszamy.