Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Przydomowa oczyszczalnia ścieków schemat

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne są urządzeniami, które zyskują na popularności z każdym rokiem. Jest to najlepsza alternatywa dla inwestorów nie mających dostępu do miejskiej sieci kanalizacji, a chcących zgodnie z prawem i w sposób ekologiczny utylizować nieczystości. Rozwiązań na rynku jest wiele i różnią się one między sobą zasadniczymi kwestiami, niemniej jednak ogólny schemat działania biologicznej oczyszczalni jest przeważnie podobny.

Oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach biologicznych praktycznie zawsze odbywa się dwuetapowo. Schemat działania sprowadza się do oczyszczania ścieków w sposób mechaniczny w pierwszym etapie, po czym ciecz jest poddawana obróbce biologicznej przy pomocy bakterii tlenowych w etapie drugim. Pomimo tego, że sama idea oczyszczania jest podobna w każdym rozwiązaniu, to różnią się one między sobą stopniem skomplikowania i awaryjnością poszczególnych układów. W większości biologicznych oczyszczalni ścieków dostępnych na rynku polskim warunki tlenowe w bioreaktorze są uzyskiwane poprzez intensywne napowietrzanie ścieków, za pośrednictwem dmuchawy i dyfuzorów. Nie rzadko stosowane są również sterowniki, elektrozawory i pompy do wymuszania przepływu.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków Bio-Set stawiają przede wszystkim na prostotę budowy i jako jedne z nielicznych nie są wyposażone w dyfuzory napowietrzające, dzięki czemu ich awaryjność spada względem rozwiązań tradycyjnych. Oba dostępne modele oczyszczalni Bio-Set: EasySET oraz RotoSET, są urządzeniami wyposażonymi w osadnik wstępny, w którym zachodzi mechaniczne oczyszczanie ścieków. Jego wielkość została tak zwymiarowana, aby proces opróżniania osadów był możliwy tylko raz w roku.

Oczyszczalnia EasySET działa w sprawdzonej od ponad 100 lat technologii złoża zraszanego, która charakteryzuje się bardzo prostą budową przy zachowaniu niespotykanej wręcz stabilności pracy. Urządzenia EasySET wyposażone są w nowoczesne dmuchawy napowietrzające bez dodatkowych elementów podnoszących awaryjność takich jak elektrozawory, sterowniki i dyfuzory.

Dla bardziej wymagających użytkowników proponujemy technologię złoża obrotowego, czyli oczyszczalnie przydomowe RotoSET, w których dmuchawa została zastąpiona wolnoobrotowym silnikiem o mocy 50 W, którego praca jest bezobsługowa. Oczyszczalnie RotoSET dodatkowo charakteryzują się bardzo elastyczną pracą i osiągają pełną efektywność już od 10% obciążenia, co ma istotny wpływ w obiektach sezonowych i podczas urlopów. Technologia złóż obrotowych stosowana w RotoSET nie wymaga mechanicznego wtłaczania powietrza do zbiornika, dzięki czemu rozwiązania są bezgłośne w swojej pracy, oraz nie powodują powstawania zapachów.

Jak widać schemat oczyszczalni biologicznej i idea jej pracy może być taka sama w wielu rozwiązaniach, ale jego realizacja mniej lub bardziej skomplikowana, co wiąże się z późniejszą eksploatacją. Wybór odpowiedniego urządzenia i modelu oczyszczalni jest bardzo istotny, nie zapominajmy jednak również o kwestiach prawidłowego doboru systemu odprowadzania ścieków do gruntu, oraz wykonawstwa. Jeżeli chcesz polegać na sprawdzonych wykonawcach, zwróć się do nas poprzez adres email lub telefonicznie. Nasz zespół konsultantów skieruje Cię do firmy wykonawczej z autoryzacją Bio-Set, która działa w twoim regionie.