Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna?

Kiedy przychodzi moment wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków, przyszły użytkownik często zadaje sobie pytanie: oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna? Kwestia ta jest kluczowa, z punktu widzenia nie tylko początkowej ceny całego systemu, ale także (a może przede wszystkim) jego trwałości i bezawaryjności na przestrzeni lat. W niniejszym artykule przeanalizujemy różnice pomiędzy tymi dwoma systemami oczyszczania ścieków, zwracając szczególną uwagę na oczyszczalnię Bio-Set jako obiecującą alternatywę.

Oczyszczalnia biologiczna - jak działa i czym jest?

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna, jest urządzeniem, które oczyszcza ścieki z naszego gospodarstwa domowego w sposób kompleksowy i niezwykle efektywny. Ścieki poddawane są w niej procesowi mechanicznego oczyszczania, jak również na drodze tlenowego rozkładu substancji organicznych zawartych w ściekach. Niewątpliwą zaletą dobrze działających oczyszczalni biologicznych jest bardzo wysoka efektywność pracy, gdyż substancje organiczne są usuwane w nich w blisko 100%, co z kolei przekłada się na znaczne wydłużenie żywotności systemów rozsączających za oczyszczalnią (np. studni chłonnej, lub drenażu rozsączającego). W nowoczesnych oczyszczalniach biologicznych nie ma konieczności stosowania biopreparatów, a ich praca jest w pełni zautomatyzowana.

Oczyszczalnia ekologiczna - co to takiego?

Oczyszczalnia ekologiczna to tak naprawdę mało fachowa nazwa obiegowa, reprezentująca najtańsze na rynku systemy oparte na tzw. osadniku gnilnym, oraz drenażu rozsączającym. W układach tych w zbiorniku wstępnym (osadniku gnilnym) ścieki są podczyszczane tylko mechanicznie na zasadzie opadania na dno substancji stałych, natomiast dalsze oczyszczanie biologiczne następuje na drenażu rozsączającym w gruncie. Oczyszczalnie ekologiczne, inaczej zwane oczyszczalniami drenażowymi są tańsze w zakupie od oczyszczalni mechaniczno- biologicznych, natomiast ich późniejsza eksploatacja jest dużo bardziej kłopotliwa z uwagi na konieczność regularnego stosowania biopreparatów, oraz czyszczenia filtra dopływowego w zbiorniku. Oczyszczalnie ekologiczne charakteryzują się też dużo krótszą żywotnością, gdyż w drenażu rozsączającym z biegiem czasu zachodzi tzw. kolmatacja, czyli zapchanie go materią organiczną, co generuje konieczność wykonania nowego pola rozsączającego na zazwyczaj zagospodarowanej już działce.

Oczyszczalnia Bio-Set - najlepsza alternatywa?

Oczyszczalnie przydomowe Bio-Set to urządzenia, które łączą w sobie wysoką efektywność oczyszczania ścieków, przy zachowaniu prostej budowy i niezawodnej technologii. Stosowane złoża biologiczne w naszych rozwiązaniach sprawiają, że oczyszczalnie stabilnie oczyszczają ścieki nawet w przypadku nierównomiernych dopływów, sezonowości oraz stosowania chemii domowej.

Wnioskując

Wybór między oczyszczalnią biologiczną a ekologiczną może być trudny z uwagi na konieczność zainwestowania w tą pierwszą większych środków na początku. Pamiętajmy jednak, że w długoterminowej perspektywie biologiczna oczyszczalnia Bio-Set da nam większy komfort użytkowania, lepszą efektywność pracy i w efektcie nie wywoła konieczności wykonania kosztownych prac związanych z wymianą drenażu po kilku latach pracy.

Wybór oczyszczalni powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, lokalizacji i budżetu, dlatego warto konsultować się z ekspertami w tej dziedzinie, którzy pomogą wybrać najodpowiedniejszą opcję dla nas. Zadzwoń lub napisz do nas, a skontaktujemy Cię z lokalnym wykonawcą, który po dokonaniu bezpłatnej wizji w terenie zaproponuje kompleksowe rozwiązanie skrojone na twoje potrzeby.