Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Oczyszczalnia biologiczna czego nie wolno

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna może być znakomitym rozwiązaniem problemu odprowadzania ścieków na terenach, gdzie nie ma kanalizacji zbiorczej. Rozwiązania te mogą być bardzo tanie w eksploatacji, nieskomplikowane w obsłudze i bardzo skuteczne. Jest jednak kilka warunków jakie należy spełnić, aby cieszyć się bezproblemową eksploatacją tego typu instalacji. Pamiętajmy, że za proces biologicznego oczyszczania ścieków w oczyszczalni odpowiadają mikroorganizmy tlenowe, które w przypadku nieprawidłowej eksploatacji mogą zostać zabite. Zadajmy sobie zatem pytanie, czego nie wolno robić przy oczyszczalni biologicznej, aby nie doprowadzić do zabicia wspomnianych wcześniej drobnoustrojów.

Energia elektryczna

Każda oczyszczalnia biologiczna wymaga podłączenia do energii elektrycznej, za pośrednictwem której doprowadzane jest powietrze do bioreaktora. Powietrze niesie ze sobą tlen niezbędny do życia dla mikroorganizmów oczyszczających ścieki, dlatego nie wolno wyłączać zasilania w oczyszczalni. O ile jednorazowa kilkugodzinna awaria prądu nie zaburzy pracy oczyszczalni biologicznej, o tyle regularne wyłączenia lub dłuższa przerwa już tak.

W przypadku oczyszczalni ścieków firmy Bio-Set stosowane w nich technologie złóż biologicznych są bardzo odporne na okresowy brak prądu spowodowany awarią.

Substancje toksyczne

Oczyszczalnia biologiczna służy do oczyszczania ścieków bytowych, dlatego też nie kierujmy do niej pod żadnym pozorem substancji silnie toksycznych takich jak: farby, lakiery, rozpuszczalniki, oleje silnikowe itp. Stosowane w firmie Bio-Set technologie, charakteryzują się podwyższoną odpornością na środki chemiczne w ściekach takie jak chemia domowa do sprzątania, prania i zmywania, aczkolwiek dbajmy o to aby były one używane w rozsądnych ilościach.

Częstotliwość usuwania osadu

Podczas procesu oczyszczania ścieków niejako odpadem jest powstający tzw. osad wstępny w pierwszej komorze. Sprawdźmy w instrukcji naszej oczyszczalni co ile czasu należy taki osad usuwać i trzymajmy się tych wytycznych. Przykładowo w oczyszczalni RotoSET firmy Bio-Set jest to okres raz na 12 miesięcy. Nie wolno zaniedbać usuwania osadu z oczyszczalni biologicznej, gdyż grozi to przedostawaniem się go do odbiornika i w efekcie koniecznością jego wymiany.

Podsumowując nie ma przydomowych oczyszczalni ścieków bezobsługowych i o każde urządzenie należy dbać. Oczywiście są na rynku rozwiązania, które tej obsługi wymagają dużo mniej. Przykładem mogą być oczyszczalnie ścieków Bio-Set, które nie wymagają regularnego stosowania biopreparatów, ich konstrukcja jest bardzo prosta, a praca w pełni zautomatyzowana. Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą, skontaktuj się z nami, a my pomożemy dobrać urządzenie na twoje potrzeby i skontaktujemy Cię z instalatorem z twojego regionu.