Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Jak dbać o przydomową oczyszczalnie ścieków

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków są urządzeniami, które umożliwiają nam utylizację ścieków w sposób zgodny z prawem i środowiskiem naturalnym. Nowoczesne oczyszczalnie z oferty firmy BioSet charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością oczyszczania (blisko 100%), przy zachowaniu prostej budowy, oraz nieuciążliwej eksploatacji. Nie znaczy to jednak, że są to urządzenia bezobsługowe, wbrew temu co twierdzą niektórzy producenci. Jak zatem dbać o przydomową oczyszczalnie ścieków i jak wybrać urządzenie, które będzie najmniej nas obsorbowało w obsłudze?

Biologiczna oczyszczalnia jest urządzeniem, do którego trafiają ścieki z naszego gospodarstwa, po czym są poddawane dokładnemu oczyszczaniu wewnątrz zbiornika. Najpierw usuwane są zanieczyszczena widoczne gołym okiem, takie jak osady, piasek, papier toaletowy, tłuszcze. Dopiero dalej następuje najważniejsza część procesu, gdzie za sprawą mikroorganizmów tlenowych usuwane są niewidoczne substancje, rozpuszczone w ściekach. Po oczyszczeniu, w dobrej klasy oczyszczalni ciecz, króra z niej wypływa jest pozbawiona ok. 97% zanieczyszczeń i w takiej formie można ją bezpiecznie odprowadzić np. do gruntu lub do rowu melioracyjnego.

Jeżeli chcemy aby nasza oczyszczalnia była jak najprostsza w obsłudze musimy przy wyborze urządzenia zwrócić uwagę na następujące kwestie: prosta kontrukcja (brak elektroniki), technologia niewrażliwa na chemię domową oraz duża pojemność pierwszej komory tzw. osadnika wstępnego. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach, takich jak np. oczyszczalnie w technologii SBR które często są wyposażane w skomplikowane sterowniki, wymuszony przepływ ścieków, pompy na odpływie, elektrozawory. Wszystko wygląda dobrze w kolorowych folderach, ale szczególnie po okresie gwarancji urządzenia te, bywają bardzo awaryjne, a zastosowana w nich technologia (osad czynny) wrażliwa na środki chemiczne, przerwy urlopowe etc. Firma Bio- Set oferuje urządzenia, które działają w technologii złoża biologicznego, dzięki czemu są odporne na ekstremalne sytuacje występujące w dopływających ściekach. W naszych urządzeniach, nie stosujemy sterowników, elektrozaworów, oraz dyfuzorów czyli elementów które podlegają zużyciu.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków są urządzeniami nowej generacji i w odróżnieniu od ich poprzedników tzw. „drenażówek” są dużo wygodniejsze w eksploatacji i bardziej żywotne. Koszty eksploatacji oraz ich skomplikowanie zależne są od wybranego urządzenia, nie warto iść kluczem ceny jako jedynym kryterium przy wyborze urządzenia. W oczyszczalniach, które oferuje firma Bio- Set nie trzeba dosypywać bakterii a wybieranie osadu z komory wstepnej odbywa się nawet raz do roku (modele do 6 osób). Tak naprawdę poza wybraniem osadu , należy zadbać o doprowadzenie energii elektrycznej do urządzenia i raz na miesiąc poświęcić 5 minut w celu oceny, czy wszystko działa jak należy.

Koszt eksploatacji urządzenia dla 6 osobowej rodziny wynosi ok. 500 zł/rocznie (energia elektryczna, oraz wywóz osadów). Dla porównania warto dodać, że przy takiej samej rodzinie koszt wywozu ścieków ze zbiornika szczelnego to ok. 3000-3500 zł/rocznie.

Dzięki temu, że ścieki są dobrze doczyszczone zanim trafią do gruntu, to nie ma ryzyka zamulenia systemu rozsączającego, a dobrze dobrana instalacja będzie z powodzeniem funkcjonowała przez okres powyżej 25 lat.

Jeżeli zależy Ci na sprawdzonych rozwiązaniach i spokoju związanym z eksploatacją instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, skontaktuj się z nami. Do każdej inwestycji podchodzimy indywidualnie, oferujemy bezpłatne wizje lokalne w terenie (poprzez naszych instalatorów), po to abyś mógł cieszyć się oszczędnościami płynącymi z użytkowania oczyszczalni przydomowej i spać spokojnie.