Rolą przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków jest redukcja zanieczyszczeń ze ścieków, zarówno w formie osadów i zawiesin (oczyszczanie mechaniczne), jak również rozpuszczonych w ściekach (oczyszczanie biologiczne). O ile większość osób mniej lub bardziej zdaje sobie sprawę na czym polega oczyszczanie mechaniczne, o tyle wielu z nas zadaje sobie pytanie na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków w oczyszczalni przydomowej.
Biologiczne oczyszczanie ścieków to proces, w którym mikroorganizmy tlenowe, takie jak bakterie i pierwotniaki, są wykorzystywane do usuwania zanieczyszczeń organicznych ze ścieków. Głównym celem tego działania jest rozkładanie substancji rozpuszczonych w ściekach na prostsze i mniej szkodliwe związki. Aby proces mógł zachodzić, niezbędne jest dostarczenie poza ściekami również powietrza, a wraz z nim tlenu do funkcjonowania wspomnianych mikroorganizmów.
Najbardziej popularną metodą dostarczenia powietrza do bioreaktora, jest wtłaczanie go poprzez dmuchawy napowietrzające i dyfuzory. W ten sposób napowietrzane ścieki są również natleniane, dzięki czemu bakterie tlenowe są w stanie w nich funkcjonować i się rozwijać tworząc tzw. osad czynny. Ta metoda oczyszczania, pomimo że bardzo popularna, ma swoje wady w postaci dużej energochłonności procesu, oraz awaryjności- mamy tutaj dmuchawę, która powinna być regularnie serwisowana, oraz dyfuzor którego żywotność również jest ograniczona w czasie. Bardzo często w metodach osadu czynnego są stosowane również sterowniki, elektrozawory oraz pompy, co dodatkowo je komplikuje i utrudnia eksploatację.
Ciekawszym rozwiązaniem jest technologia złoża zraszanego stosowana w oczyszczalniach EasySET. Tu co prawda występuje dmuchawa napowietrzająca, natomiast eliminujemy konieczność stosowania dyfuzorów. Dmuchawa służy tylko do podnoszenia strumienia ścieków ponad powierzchnie złoża biologicznego, natomiast proces tlenowy zachodzi jego wnętrzu bez konieczności dodatkowego napowietrzania. Warto dodać, że przy tej oczyszczalni poza dmuchawą nie mamy żadnych elementów zużywalnych, ani dodatkowej elektroniki.
Użytkownikom, którym zależy na jak największym uproszczeniu całej instalacji zdecydowanie polecamy technologię złoża obrotowego stosowaną w oczyszczalniach RotoSET. Jest to innowacyjny system, w którym dmuchawę zastąpiono wolnoobrotowym motoreduktorem, którego zadaniem jest wprowadzić złożę w ruch obrotowy i tym samym umożliwić samoistne napowietrzanie. Oczyszczalnie RotoSET dodatkowo charakteryzują się najwyższą na rynku stabilnością pracy, co jest nie bez znaczenie przy problematycznych obiektach takich jak np. agroturystyki.
Jak widać idea procesu biologicznego oczyszczania ścieków jest podobna w wielu rozwiązaniach, niemniej jednak sposób jego realizacji zgoła różny. Szukając rozwiązania optymalnego dla siebie zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Bio-Set, która w swojej ofercie ma oczyszczalnie biologiczne w sprawdzonych od dziesięcioleci technologiach złóż biologicznych.