Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Biologiczna oczyszczalnia ścieków jak działa?

W dzisiejszych czasach, kiedy dbanie o środowisko naturalne staje się coraz ważniejsze, przydomowa oczyszczalnia biologiczna staje się popularnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Wielu przyszłych użytkowników zadaje sobie jednak pytanie: jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń umieszczonych przeważnie w jednym zbiorniku, których zadaniem jest oczyszczanie ścieków bytowych z gospodarstw domowych na drodze mechanicznej, oraz biologicznej. Dobrze zaprojektowane urządzenie powinno mieć co najmniej 3 komory, w których następują kolejne fazy oczyszczania. Poniżej opiszemy po krótce każdy z tych etapów:

Oczyszczanie mechaniczne

Jest to pierwszy etap oczyszczania ścieków, który jest realizowany za pośrednictwem tzw. osadnika gnilnego. W tej fazie oczyszczania następuje separacja ze ścieków substancji widocznych gołym okiem m.in. tłuszczy, osadów, piasku, papieru. Substancje cięższe od ścieków opadają na dno tworząc osad, natomiast lżejsze unoszą się na powierzchni tworząc kożuch. Prawidłowa konstrukcja osadnika gnilnego umożliwia zatrzymywanie większości ciał stałych, a jego odpowiednia pojemność generuje konieczność usuwania osadu w rzadkich interwałach czasowych, np. w oczyszczalni RotoSET jest to okres 12 miesięcy.

Oczyszczanie biologiczne

Kolejnym etapem jest oczyszczanie ścieków w warunkach tlenowych, w tzw. bioreaktorze. W tej komorze następuje doprowadzenie powietrza do ścieków, dzięki czemu rozwijają się w niej mikroorganizmy tlenowe, których rolą jest eliminacja substancji rozpuszczonych w ściekach. Za doprowadzenie powietrza do tej komory odpowiadają zazwyczaj dmuchawy napowietrzające, które za pośrednictwem dyfuzorów wtłaczają je do środka. Firma Bio-Set jako jedna z nielicznych wprowadziła na rynek rozwiązania, które nie wymagają stosowania dyfuzorów napowietrzających, dzięki czemu zmniejszono awaryjność biologicznej oczyszczalni ścieków.

Osadnik wtórny

W dobrze działającej oczyszczalni biologicznej nie powinno zabraknąć także osadnika wtórnego. Jest to ostatnia komora, w której zatrzymywany jest tzw. osad nadmierny, czyli obumarłe bakterie które przepłynęły z bioreaktora. Rola tej komory jest kluczowa dla procesu oczyszczania, gdyż to dzięki niej ścieki wypływające z oczyszczalni biologicznej są klarowne i pozbawione zawiesin.

Kiedy już wiemy jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej technologii i zlecić kompleksowo wykonanie tej instalacji zaufanym fachowcom. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z firmą Bio-Set, chętnie doradzimy odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie, oraz skontaktujemy z firmą wykonawczą z twojego regionu.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków jaką najlepsza: praktyczny przewodnik

Oczyszczalnia biologiczna to rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularne ze względu na jego przyjazność dla środowiska i efektywność. Na rynku istnieje jednak wiele różnych modeli i marek oczyszczalni biologicznych, co może sprawić, że wybór najlepszego rozwiązania staje się nie lada wyzwaniem. W tym artykule postaramy się pomóc w podjęciu właściwej decyzji, wyjaśniając, jak wybrać najlepszą oczyszczalnię biologiczną.