Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Woda z przydomowej oczyszczalni ścieków do podlewania

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są urządzeniami, do których trafiają surowe ścieki z gospodarstw domowych nie mających dostępu do zbiorczej sieci kanalizacji. Podstawową funkcją tych urządzeń jest oczyszczenie ścieków w taki sposób, aby zgodnie z obowiązującymi przepisami mogły one trafić do środowiska. Poszczególne rodzaje oczyszczalni ścieków różnią się od siebie w sposób istotny. Najtańszą opcją są zwykłe osadniki gnilne, w których zachodzi tylko bardzo wstępne podczyszczenie ścieków, a dalszy proces doczyszczania zachodzi w gruncie na tzw. drenażu rozsączającym. Tego typu rozwiązania potocznie określane są jako „drenażówki” lub „ oczyszczalnie ekologiczne” i powoli odchodzą do lamusa, gdyż charakteryzują się niską trwałością drenaży (ok. 10 lat) i wątpliwą skutecznością oczyszczania.
Zdecydowanie bardziej polecane są tzw. biologiczno- mechaniczne oczyszczalnie ścieków, które w przypadku oferty firmy Bio-Set mogą osiągać skuteczność oczyszczania ścieków bliską 100%. Przy poprawnie dobranej i eksploatowanej instalacji ścieki oczyszczone z oczyszczalnie EasySET, oraz RotoSET są klarowne, pozbawione zawiesiny i nierzadko wyglądem przypominają wodę.

Woda z biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków a podlewanie przydomowych ogródków

Wielu przyszłych użytkowników zadaje sobie zatem pytanie czy woda z biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków do podlewania przydomowych ogródków będzie dobrym pomysłem?
Na to pytanie można przewrotnie odpowiedzieć: i tak i nie. Rozwijając tą odpowiedź trzeba zdać sobie sprawę z tego, że biologiczne oczyszczalni ścieków są certyfikowane i projektowane, pod kątem osiągnięcia bardzo restrykcyjnych wymogów co do następujących parametrów oczyszczonych ścieków: BZT5, ChZT, Zawiesina ogólna. Te wskaźniki określają podstawowe właściwości fizykochemiczne ścieków, natomiast nie mówią nam nic o mikrobiologii, czyli bakteriach i wirusach. Oznacza to dla nas tyle, że w ściekach oczyszczonych nawet po oczyszczalni biologicznej jest ryzyko występowania mikroorganizmów chorobotwórczych, które w łatwy sposób mogą zostać przeniesione na człowieka po kontakcie z nimi. Wracając zatem do pytania o wykorzystywanie tych ścieków do podlewania roślinności, kategorycznie odradzamy jakiekolwiek podlewanie napowierzchniowe ściekami, gdyż niesie to bardzo duże ryzyko transmisji wirusów poprzez bezpośredni kontakt ze ściekami (np. bawiące się małe dziecko w ogródku, lub biegający piesek który po kontakcie z podlaną roślinnością jest następnie głaskany przez domowników).

Oczyszczalnia ścieków ROTO MAŁE PION_W GRUNCIE_WIDOK NA WPROST

Oczyszczalnia ścieków a podlewanie roślinności podpowierzchniowo

Możemy natomiast z powodzeniem wykorzystywać te ścieki do podlewania roślinności podpowierzchniowo. Taki sposób odprowadzenia wody pościekowej z oczyszczalni jest bardzo korzystny dla roślinności, gdyż ścieki oczyszczone są bogate w azot i fosfor, a więc poza oczywistymi zaletami z regularnego nawadniania, rośliny wzbogacane są dodatkowo w podstawowe mikroelementy, dzięki czemu ich wzrost jest dużo szybszy. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania ścieków oczyszczonych w opisany wyżej sposób jest zrobienia długiego poletka chłonnego wzdłuż roślinności stanowiącej żywopłot. Warto rozważyć tą opcję szczególnie, jeżeli zależy nam na jak najszybszym odgrodzeniu się roślinnością od sąsiedniej działki i zapewnieniu jak największej prywatności.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy tekst, zadzwoń do nas a my dobierzemy odpowiednie rozwiązanie do twojej działki, oraz umówimy bezpłatną wizję lokalną z wykwalifikowanym instalatorem, działającym w twoim rejonie. Nasz zespół specjalistów pomoże Ci także w kwestiach formalnych związanych z przygotowaniem dokumentacji oraz uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.