Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Przydomowa oczyszczalnia ścieków odległość od studni

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego z dala od miejskiego zgiełku, bez dostępu do sieci kanalizacji i wodociągu. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie studni wody pitnej na terenie naszej działki i budowa oczyszczalni przydomowej, do której będą odprowadzane ścieki. Aby mieć jednak pewność, że instalacja ta nie zagrasza naszemu zdrowiu, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z jej instalacją oraz systemem rozsączającym.
Pierwszym ważnym czynnikiem jest odległość zbiornika oczyszczalni przydomowej od studni wody pitnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, minimalna odległość między tymi elementami powinna wynosić 15 metrów. Drugą kwestią jest odległość systemu rozsączającego od studni wody pitnej, powinna ona wynosić 70 metrów, a w przypadku zastosowania oczyszczalni biologicznej możemy ją zmniejszyć do 30 metrów.

Oczyszczalnia ścieków ROTO MAŁE PION_SCENA Z RZEKĄ_WIDOK Z LEWEJ


Dlaczego tak ważne jest zachowanie tych odległości? Otóż, system rozsączający to element, który odpowiada za rozprowadzenie ścieków oczyszczonych do gruntu, w celu ich utylizacji i ewentualnego doczyszczenia. Jeśli zostanie zainstalowany zbyt blisko studni, woda pitna może zostać zanieczyszczona przez zawarte w ściekach bakterie i wirusy. Wprawdzie wybierając dobrą oczyszczalnie biologiczną minimalizujemy jakiekolwiek ryzyko skażenia wód gruntowych, to i tak musimy zgodnie z prawem zachować powyższe odległości chociażby na wypadek sytuacji awaryjnych.
Bardzo ważne jest zastanowienie się nad wyborem odpowiedniej oczyszczalni przydomowej. Chociaż poplarne „drenażówki”, czyli systemy oparte na osadniku gnilnym bez napowietrzania wydają się być tańszą opcją, to jednak oczyszczalnia biologiczna oferuje o wiele lepszą jakość oczyszczenia ścieków. Biologiczne oczyszczalnie ścieków firmy Bio-Set, umożliwiają zredukowanie zanieczyszczeń w ściekach blisko 100%, dzięki czemu rozwiązania te sąprzyjazne dla środowiska, a przedewszystkim dla naszego zdrowia, które nie będzie narażone zanieczyszczeniem wód podziemnych. Dodatko warto zwrócić uwagę, że system rozsączający w takich systemach ma wielokrotnie dłuższą żywtoność, a więc w dłuższej perspektywie czasowej rozwiązania te stanowią też najtańszy i najtrwalszy sposób pozbycia się ścieków ze swojej nieruchomości
Jeśli zdecydujemy się na zakup oczyszczalni przydomowej, warto zwrócić uwagę na ofertę polskiej firmy Bio-Set, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży oczyszczalni przydomowych. Firma ta oferuje wiele rozwiązań, które zaspokoją potrzeby każdego klienta.
Jednym z produktów Bio-Set jest oczyszczalnia EasySET. Jest to rozwiązanie dedykowane dla niewielkich gospodarstw domowych, które generują niewielką ilość ścieków. Oczyszczalnia ta wykorzystuje technologię złoża zraszanego, co pozwala na skuteczne oczyszczanie ścieków, przy zachowaniu prostej budowy, oraz braku elementów elektrycznych wewnątrz zbiornika.
Drugim rozwiązaniem oferowanym przez firmę Bio-Set jest oczyszczalnia RotoSET. Oczyszczalnia ta wykorzystuje technologię obracających się dysków- tzw. złóż obrotowych, co pozwala na jeszcze bardziej skuteczne oczyszczenie ścieków. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest brak stosowania dmuchawy do napowietrzania ścieków, dzięki czemu rozwiązanie jest całkowicie niesłyszalne dla otoczenia, jak również praktycznie bezobsługowe.
Warto podkreślić, że firma BioSET oferuje nie tylko oczyszczalnie przydomowe, ale również pomaga w doborze odpowiedniego rozwiązania oraz w projektowaniu instalacji. Posiadamy wiedzę na temat wszelkich aspektów prawnych związanych z instalacją oczyszczalni przydomowej, co jest bardzo ważne z punktu widzenia przestrzegania obowiązujących przepisów.
Podsumowując, odpowiednie odległości między elementami instalacji wod-kan w naszym domu są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości wody pitnej. Zainwestowanie w oczyszczalnię biologiczną Bio-Set, pozwala na uzyskanie o wiele lepszej jakości oczyszczenia ścieków, które nie będą negatywnie oddziaływały na pobliską infrastrukturę. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego rozwiązania, projektowaniu instalacji czy w aspektach prawnych związanych z instalacją oczyszczalni przydomowej, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci w każdej kwestii dotyczącej odprowadzenia ścieków z twojego domu.