Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo

Właściciele nieruchomości wiejskich często stoją przed dylematem dotyczącym odprowadzania ścieków z posesji: przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?
Z jednej strony mamy do wyboru betonowy zbiornik, którego cena wraz montażem może zachęcać, z drugiej oczyszczalnie przydomowe, których ceny z montażem są zdecydowanie wyższe. W celu podjęcia dobrej decyzji, na który rodzaj rozwiązania się zdecydować musimy zadać sobie kilka pytań:

Czy na terenie mojej nieruchomości jest planowana w niedalekiej przyszłości kanalizacja miejska

Jeżeli planujemy wpiąć się do sieci kanalizacji, która powstanie przy mojej posesji w niedługim czasie (2-3 lata) wówczas szambo szczelne będzie najlepszym wyborem. Oczyszczalnia przydomowa w tak krótkim okresie czasu nie „zapracuję na siebie” i poniesiemy sumarycznie większe koszty. Jeżeli jednak w okolicy naszej działki nie jest planowana kanalizacja, lub nie mamy zamiaru się do niej wpinać, wówczas oczyszczalnia ścieków zagwarantuje nam najniższy koszt utylizacji ścieków, a w momencie wybudowania sieci kanalizacji nie wymusi na nas obowiązku przyłączenia się do niej.

Oczyszczalnia ścieków ROTO MAŁE PION_SCENA Z RZEKĄ_WIDOK NA WPROST #2

Czy nasza nieruchomość będzie regularnie eksploatowana

Stopa zwrotu przy budowie przydomowej oczyszczalni będzie najkrótsza przy obiektach mieszkalnych, ze stałym zamieszkaniem. Przy tego typu nieruchomościach będziemy mieli również największy wachlarz technologii, które mają prawo się sprawdzić i działać skutecznie. Przy obiektach sezonowych paleta rozwiązań które będą dobrze działały jest nieco bardziej ograniczona i sprowadza się to technologii pracujących w oparciu o tzw. złoża biologiczne. Firma Bio-Set w swojej ofercie ma aż dwie technologie, które sprawdzą się w tego typu obiektach- złoża obrotowe (RotoSET) i złoża zraszane (EasySET).

Czy zależy nam na niskich kosztach eksploatacji, czy niskiej cenie zakupu

Tutaj sprawa jest prosta, nic nie przebije ceną początkową zbiornika bezodpływowego dlatego jeżeli tylko ten aspekt nas interesuje to będzie to najlepszy wybór. Pamiętajmy jednak, że przy rodzinie 5 osobowej koszt eksploatacji szamba to koszt od 3 do 5 tys. PLN rocznie, podczas gdy dobrej klasy oczyszczalnia biologiczna z oferty Bio-Set generuje 10x niższe roczne koszty.

Oczyszczalnia ścieków SCENA ZE STUDNIĄ_2.5D #2

Czy na naszej działce może powstać przydomowa oczyszczalnia ścieków

Oczyszczalnia przydomowa wymaga zachowania odpowiednich odległości od takich obiektów jak studnia wody pitnej i zajmuje określony obszar. W zdecydowanej większości przypadków nie ma problemu z prawidłowym zlokalizowaniem jej na działce. Jeżeli masz wątpliwości skontaktuj się z nami, a my bezpłatnie sprawdzimy możliwość zastosowania jej na twojej nieruchomości.

Jeżeli w dalszym ciągu wahasz się nad podjęciem właściwej decyzji, zadzwoń do nas w tej sprawie. Nasi eksperci bezpłatnie dobiorą ci optymalny system do twojej nieruchomości i portfela, a w razie dodatkowych wątpliwości umówią bezpłatne spotkanie na miejscu z wykwalifikowanym instalatorem. Nasz dział projektowy pomoże Ci przejść również wszelkie formalności związane ze zgłoszeniem oczyszczalni do odpowiednich organów i uzyskaniem wszelkich zgód.