Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Jaką przydomową oczyszczalnie ścieków wybrać

Właściciele nieruchomości nie mających dostępu do miejskiej sieci kanalizacji, często zadają sobie pytanie- co zrobić ze ściekami? W Polsce cały czas najbardziej popularnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są zbiorniki bezodpływowe, tzw. szamba szczelne. Te rozwiązania wydają się na pozór korzystne, z uwagi na niski koszt instalacji, co często ma kluczowe znaczenie szczególnie w końcowej fazie budowy. Należy pamiętać jednak, że na niskim koszcie początkowym zalety tego rozwiązania się praktycznie kończą z uwagi na m.in. bardzo wysokie koszty eksploatacji, związane z koniecznością częstego wywożenia ścieków z szamba. Alternatywnym sposobem na legalną utylizację ścieków są przydomowe oczyszczalnie ścieków, które generują dużo niższe koszty eksploatacji i mniejsze zaangażowanie użytkownika.
Z uwagi na mnogość technologii i producentów oferujących przydomowe oczyszczalnie ścieków rodzi się pytanie: Jaką przydomową oczyszczalnie ścieków wybrać?
Do wyboru mamy dwie podstawowe technologie, które pokrótce opiszemy poniżej:

Oczyszczalnie na bazie osadnika gnilnego


Są to oczyszczalnie starego typu, które składają się z osadnika gnilnego, w którym zachodzi mechaniczne oczyszczanie ścieków, oraz drenażu rozsączającego w którym odbywa się biologiczne oczyszczanie ścieków w gruncie. Plusem tych rozwiązań jest relatywnie niska cena, natomiast wadą krótka żywotność instalacji- szczególnie systemu rozsączającego. Jak już wspomniano wcześniej, biologiczne oczyszczanie ścieków w tej technologii zachodzi w gruncie na drenażu, gdzie powstaje tzw. biofilm biologiczny. Wskutek nadmiernego przyrostu bakterii grunt z roku na rok staje się mniej chłonny, aż dochodzi do całkowitej blokady drożności. Zjawisko to nosi nazwę kolmatacji i może nastąpić po 6-10 latach eksploatacji oczyszczalni. Gdy to nastąpi jedynym sposobem na przywrócenie do życia oczyszczalni jest wykonanie nowego poletka drenażowego w innym miejscu, o ile taka możliwość jest…

Mechaniczno- biologiczne oczyszczalni ścieków

Ten rodzaj instalacji polecamy zdecydowanie bardziej, z uwagi na fakt że ścieki są oczyszczane w pełni w zbiorniku oczyszczalni, a do gruntu trafia już tylko tzw. woda pościekowa, która nie powoduje jego kolmatacji, oraz nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Polecamy jednak skupić się na rozwiązaniach, które mają jak najprostszą konstrukcję (bez elektroniki), co najmniej 3 strefy oczyszczania ścieków, oraz pracują w oparciu o tzw. złoża biologiczne, które działają dużo stabilniej niż tańsze oczyszczalnie w technologii tzw. osadu czynnego.

Oczyszczalnia ścieków ROTO MAŁE POZIOM_SCENA Z RZEKĄ_WIDOK Z LEWEJ


W ofercie firmy Bio-Set znajdziecie Państwo oczyszczalnie przydomowe w dwóch technologiach- złoże zraszane, Easy Set), oraz złoże obrotowe (RotoSET). Obie technologie są sprawdzone od dziesiątek lat na rynku europejskim i charakteryzują się prostą budową oraz mocnymi zbiornikami GRP. Oczyszczalnia Roto Set dodatkowo nie wymaga stosowania dmuchawy napowietrzającej przez co układ jest praktycznie bezawaryjny i wymagający niezbędne minimum obsługi.
Jeżeli potrzebują państwo wsparcia w doborze odpowiedniego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu z nami. Podpowiemy jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej i zorganizujemy bezpłatną wizję lokalna na działce.