Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jaką wybrać?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stosowane są od kilkudziesięciu lat. W zależności regionu, warunków gruntowo-wodnych oraz przede wszystkim przyjętych rozwiązań nie wszędzie cieszą się dobrą opinią. W dostępnych mediach można znaleźć zarówno opinie pozytywne jak i negatywne. Przeważają te pierwsze choć aby nie być mądrym po szkodzie zalecamy zapoznać się z poniższym tekstem.

Jak to jest zazwyczaj przy zakupie- tanie w perspektywie wieloletniej okazuje się nietrwałe, problematyczne i w dłuższej perspektywie również droższe. Nie oznacza to oczywiście, że wydając więcej mamy gwarancję jakości i poczucia dobrze zainwestowanych środków. Wybierając oczyszczalnię ścieków powinniśmy brać pod uwagę wiele aspektów wśród których najważniejsze to:

  • Skuteczność działania,
  • Wygoda użytkowania (niezbędne czynności, zapach, hałas),
  • Warunki techniczne (wymagana powierzchnia, zagłębienie przyłączy),
  • Koszty zakupu,
  • Koszty eksploatacji,
  • Dostęp do części.

Dla pewnej grupy osób najważniejszym może okazać się wygoda użytkowania w tym: bezodorowa i cicha praca, brak konieczności dodawania bakterii i minimalizacja czynności obsługowych, dla innych mała powierzchnia instalacji lub też niskie koszty zakupu. Przed zakupem należy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie- co dla mnie jest najważniejsze.

Drenażowe oczyszczalnie ścieków charakteryzują się niskimi kosztami zakupu oraz eksploatacji, cichą pracą, ale niestety wymagają dużej powierzchni działki, dobrze przepuszczalnych gruntów i niskiego poziomu wód gruntowych. Decydując się na ten rodzaj należy przede wszystkim pamiętać, że żywotność systemu drenażowego jest ograniczona i po kilku do kilkunastu lat system się zatka (zakolmatuje), co wiąże się z dużymi nakładami związanymi z instalacją nowego drenażu. Przy tym rozwiązaniu należy dodawać bakterie wspierające pracę urządzeń i pogodzić się z czasowym pojawianiem się nieprzyjemnych zapachów przy wentylacji ciągów drenażowych; zwłaszcza przy spadającym ciśnieniu.

Oczyszczalnie biologiczne wymagają znacznie mniej terenu pod instalację ponieważ zarówno procesy oczyszczania mechanicznego jak i biologicznego zachodzą w urządzeniu. Na rynku istnieje wiele dostępnych technologii oczyszczalni biologicznych:

  • Oczyszczalnie z obrotowym złożem biologicznym RBC,
  • Oczyszczalnie ze zraszanym złożem biologicznymi,
  • Oczyszczalnie z przepływowym osadem czynnym,
  • Oczyszczalnie sekwencyjne z osadem czynnym SBR,
  • Oczyszczalnie ze złożem zanurzonym ruchomym,
  • Oczyszczalnie ze złożem stałym zanurzonym.

Jak w takim wypadku wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie?

Jeśli najważniejszym dla nas jest wygoda użytkowania, bezodorowość, wysoka skuteczność działania przy niskich kosztach eksploatacji bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się technologia obrotowych złóż biologicznych- np. RotoSET. Zaletą jest wysoka skuteczność pracy przy jednoczesnym braku mechanicznego napowietrzania, a co za tym idzie bezodorowej pracy. Niewielkiej mocy silnik pracujący pod pokrywą oczyszczalni charakteryzuje się małym zapotrzebowaniem na energię elektryczną oraz nie generuje hałasu. Nieskomplikowana konstrukcja sprawia, iż nie występują tu takie elementy jak dmuchawy, elektrozawory, dyfuzory czy też pompy mechaniczne lub mamutowe dzięki czemu jest to technologia nie tania w eksploatacji.

Oczyszczalnia ścieków ROTO MAŁE POZIOM_W GRUNCIE_WIDOK Z LEWEJ #1

Tańszą, ale bardzo interesującą alternatywą są oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii zraszanych złóż biologicznych- EasySET. Główną zaletą jest tu nieskomplikowana konstrukcja bez elementów mechanicznych wewnątrz zbiornika. W porównaniu do technologii osadu czynnego, złóż fluidalnych nie ma tu takich urządzeń jak dyfuzory, elektrozawory, silnik a jedynie niewielkiej mocy dmuchawa. Nie stosuje się tu dodatkowych bakterii, przywożenia osadu czynnego, a procesy powstawania błony biologicznej są automatyczne i nie wymagają ingerencji ze strony użytkownika. Wszystko to bardzo pozytywnie wpływa na niskie koszty eksploatacji w bliskiej i dłużej perspektywie.