Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Jak czyścić przydomową oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków firmy Bio-Set, charakteryzują się bardzo niskimi kosztami użytkowania, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla szamb betonowych. W przypadku klasycznych zbiorników bezodpływowych, należy je opróżniać średnio raz w miesiącu (przy rodzinie 4-5 osobowej), co pochłania bardzo duże koszty eksploatacji. W wyniku oczyszczania ścieków w oczyszczalni, również powstają pewnego rodzaju produkty uboczne w postaci osadów, ale przy urządzeniach firmy Bio-Set należy je usuwać dużo rzadziej niż ścieki z szamba. Powstaje zatem pytanie, jak czyścić przydomową oczyszczalnie ścieków?

Oczyszczalnia ścieków ROTO MAŁE PION_SCENA Z RZEKĄ_WIDOK NA WPROST #2

W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od znalezienia firmy, z uprawnieniami do świadczenia usług asenizacyjnych na terenie gminy, której dotyczy instalacja. Możemy to zrobić za pośrednictwem internetu, lub zadzwonić do urzędu gminy gdzie również powinniśmy otrzymać wykaz firm świadczących takie usługi. Wszystkie prace konserwacyjno- serwisowe powinny przebiegać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, dlatego zadbajmy o to aby wszystkie czynności wykonywać w rękawicach ochronnych i okularach, przy wyłączonym urządzeniu z zasilania. Sam proces opróżniania oczyszczalni z nieczystości należy zacząć od zdjęcia pokrywy. W kolejnym kroku należy wprowadzić wąż ssawny wozu asenizacyjnego do osadnika wstępnego, czyli komory która znajduje się od strony rury dopływowej do oczyszczalni i dokładnie opróżnić jego zawartość. Należy dopilnować, aby rura wyciągnęła osad również z samego dna zbiornika, a nie tylko ze środkowej- najbardziej uwodnionej części. Po całkowitym opróżnieniu komory wstępnej, możemy spuścić małą ilość osadu (maksymalnie 50 l) z powrotem do zbiornika, celem pozostawienia części bakterii fermentacyjnych w środku i zalać wodą (np. poprzez odkręcenie kilku kranów w domu).

Oczyszczalnia ścieków ROTO MAŁE POZIOM_W GRUNCIE_WIDOK Z LEWEJ #1

W kolejnym etapie należy przełożyć rurę do osadnika wtórnego, czyli ostatniej komory przy wylocie- w oczyszczalni Roto Set (złoża obrotowe), lub drugiej części osadnika wstępnego- za przegrodą w oczyszczalni Easy- Set (złoża zraszane) i dokładnie je opróżnić. Po wyjęciu węża ssawnego i uzupełnieniu zbiornika czystą wodą, należy zamknąć pokrywę, uruchomić oczyszczalni i dalej możemy się cieszyć bezproblemową pracą urządzenia. Na koniec warto podkreślić, że częstotliwość opróżniania, oraz stopień skomplikowania tej czynności, zależy od Państwa wyboru przy zakupie oczyszczalni. Urządzenia firmy Bio-Set pracują w oparciu o technologie złóż biologicznych, która generuje wielokrotnie mniejszą ilość osadu nadmiernego niż technologia osadu czynnego, oraz posiadają duże osadniki wstępne. W przypadku oczyszczalni Roto Set, oraz Easy Set klapy mają dużą średnicę, dzięki czemu po ich zdjęciu mamy bezproblemowy dostęp do wszystkich elementów. To wszystko powoduje, że oczyszczalnie Bio-Set wystarczy opróżniać nawet raz do roku ( w zależności od modelu i wielkości), a wszelkiego rodzaju czynności przebiegają sprawnie, dzięki dobremu dostępowi. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu.