Decydując się na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków musimy dopełnić pewnych formalności prawno-urzędowych. Zgodnie z polskim prawem instalacja ta wymaga zgłoszenia budowlanego, pod warunkiem że gospodarstwo domowe wytwarza nie więcej niż 7,5m3/dobę ścieków. Statystyczna rodzina 6 osobowa w Polsce produkuje poniżej 1m3/d ścieków, co w praktyce oznacza, że prawie każda oczyszczalnia przydomowa nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowlanego, które składamy do organu administracji architektoniczno- budowlanej (art 29 ust. 1 pkt 5 Prawa Budowlanego).
Zanim jednak udamy się do Starostwa lub Urzędu Miasta z zamiarem zgłoszenia budowy, jest jeszcze jedna instytucja, w której musimy załatwić formalności- Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie (PGWP). W tym organie należy dokonać zgłoszenia wodno- prawnego, lub pozwolenia wodno- prawnego, w zależności od sposobu odprowadzania ścieków oczyszczonych. Gdy po oczyszczeniu z oczyszczalni przydomowej odprowadzamy je do gruntu poprzez takie urządzenia jak drenaż, studnia chłonna, tunele rozsączające, wówczas należy dokonać zgłoszenia wodno- prawnego (zgodnie z art. 394 ust. 1 pkt 13 ustawy Prawo Wodne). W przypadku biologicznych oczyszczalni, mamy możliwość odprowadzenia ścieków po oczyszczeniu również bezpośrednio do cieków wodnych np. rzeki, kanału, czy rowu melioracyjnego i w takich przypadkach należy uzyskać pozwolenie wodno- prawne prawnego (zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy Prawo Wodne). W obydwu sytuacjach należy złożyć wymagane dokumenty do siedziby nadzoru wodnego PGWP właściwego miejscowo dla danej inwestycji, zgodnie z poniższą listą:
Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń w Wodach Polskich, kolejnym etapem jest sformalizowanie budowy oczyszczalni ścieków w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta na prawach powiatu. Jeżeli sprawa dotyczy nowo budowanego domu, wówczas trzeba zadbać o to, aby w projekcie budowlanym to oczyszczalnia przydomowa była wskazana jako urządzenie do odprowadzania ścieków, a nie zbiornik szczelny. W ten sposób po złożeniu dokumentacji projektowej budowy domu do Urzędu i otrzymaniu pozwolenia na budowę możemy bez przeszkód wykonać również przydomową oczyszczalnie ścieków. W sytuacji gdy oczyszczalnie wykonujemy jako osobne przedsięwzięcie, musimy wykonać wspomniane wcześniej zgłoszenie budowlane i złożyć do Starostwa Powiatowego, lub Urzędu Miasta (w przypadku miast na prawach powiatu) odpowiednim dla miejsca inwestycji.
Jeżeli po 21 dniach od złożenia zgłoszenia budowlanego nie otrzymamy pisma zwrotnego ze sprzeciwem, wówczas możemy rozpoczynać budowę naszej wymarzonej oczyszczalni ścieków- jest to tzw. milcząca zgoda.
Materiały niezbędne do zgłoszenia przydomowej oczyszczalni ścieków takie jak deklaracja właściwości użytkowych, znajdziecie Państwa na naszej stronie, lub możemy je wysłać w formie elektronicznej po kontakcie telefonicznym z nami. Firma Bio-Set posiada również siec wykwalifikowanych instalatorów na terenie całego kraju, którzy pomogą we wszystkich formalnościach, dlatego gorąco zachęcamy do kontaktu z nami.