Odpowiemy w 24h
Od poniedziałku do piątku
PL
EN

Dlaczego śmierdzi z przydomowej oczyszczalni?

W oczyszczalniach przydomowych dostępnych na polskim rynku wyróżniamy wiele technologii. Poszczególne rodzaje rozwiązań różnią się między sobą takimi aspektami jak: cena, stopień skomplikowania, koszty eksploatacji, efektywność pracy, ale również uciążliwość zapachowa- i na tym aspekcie pragniemy się skupić w dalszej części tekstu.

Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych zapachów związanych z pracą oczyszczalni, w pierwszej kolejności musimy zadbać o prawidłowo wykonaną wentylację instalacji kanalizacyjnej. W każdym gospodarstwie domowym znajdują się przewody spustowe tzw. piony kanalizacyjne, które mają za zadanie odprowadzić ścieki z wyższych pomieszczeń do przyłącza kanalizacyjnego i dalej do oczyszczalni. Należy zadbać o to, aby co najmniej jeden pion kanalizacyjny był wyprowadzony pełnym przekrojem (Dn110mm) ponad dach i zakończony wywiewką kanalizacyjną (tzw. wentylacja wysoka). Dzięki temu pion kanalizacyjny będzie pełnił również rolę komina, który odprowadza nieprzyjemne zapachy z rur i oczyszczalni ponad dach, ograniczając tym samym nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczalnia ścieków OCZYSZCZALNIA_CAŁA_WIDOK Z LEWEJ#1

Poza wykonaniem wentylacji wysokiej, niezwykle istotny wpływ na odory ma zastosowana technologia pracy oczyszczalni. Jeżeli zdecydujemy się na najtańszy rodzaj instalacji, czyli tzw. oczyszczalnie drenażową (osadnik gnilny bez napowietrzania + drenaż rozsączający), wówczas ryzyko nieprzyjemnych zapachów wokół domu będzie największe. Procesy gnilne zachodzące w osadniku oczyszczalni drenażowej, oraz sukcesywne obumieranie bakterii w drenażu rozsączającym generują nieprzyjemne zapachy, które  wydostając się ponad dachem, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych opadają i stają się uciążliwe dla osób przebywających wokół domu.

Zdecydowanie bardziej polecamy oczyszczalnie mechaniczno- biologiczne, które poza wieloma innymi zaletami charakteryzują się tym, że są mniej uciążliwe jeżeli chodzi o zapachy, od oczyszczalni ekologicznych (drenażowych). W oczyszczalniach biologicznych ścieki poddawane są „obróbce” przez mikroorganizmy tlenowe, dzięki czemu procesy oczyszczania uwalniają do atmosfery zdecydowanie mniejszą ilość nieprzyjemnych zapachów. W ofercie firmy Bio-Set dostępne są dwa rodzaje oczyszczalni mechaniczno- biologicznych, EasySET- pracujący w technologii złóż zraszanych, oraz RotoSET- pracujący w technologii złóż obrotowych.  Obie technologie znane są na rynkach europejskich od ponad 50 lat, niemniej jednak stanowią innowacyjne podejście do oczyszczania ścieków w oczyszczalniach przydomowych, dzięki wyeliminowaniu konieczności napowietrzania ścieków poprzez dyfuzory- tak jak ma to miejsce w zdecydowanej większości oczyszczalni biologicznych na polskim rynku. W oczyszczalni EasySET ścieki są oczyszczane poprzez systematyczne zraszanie nimi złoża, natomiast w oczyszczalni RotoSET dzięki ruchowi obrotowemu złoża, które cyklicznie zanurza się w ściekach. Brak konieczności klasycznego napowietrzania ścieków przed dyfuzory, powoduje że ilość odprowadzanego powietrza z oczyszczalni Bio-Set jest wielokrotnie mniejsza niż w  przypadku klasycznych oczyszczalni biologicznych, a to w sposób naturalny generuje zdecydowanie najmniejsze ryzyko powstawania jakichkolwiek nieprzyjemnych zapachów wokół naszej posesji.